Ela z Bylinkovej záhrady

Rozprávkový príbeh Ela z Bylinkovej záhrady je určený pre čitateľa od piatich rokov. Napísala ho Petra E. Martinková, znalkyňa detskej literatúry, ktorá píše pre deti pod pseudonymom, a ilustrovala ho Naďa Čeklovská, maliarka a fotografka.

Vo fantazijnej autorskej rozprávke prebýva v domčeku, situovanom v záhrade, malá Ela. Dievčatko spolu so svojimi neobyčajnými priateľmi oživuje záhradný priestor, vysádza a seje, pleje a zbiera úrodu, dôsledne sa stará o svoju záhradu a fantastických priateľov či pomocníkov. Medzi nimi sú čajník Hugo, sitko na čaj, fialka Filoména aj kukučka. Avšak mnohí z jej blízkych začínajú tušiť, že záhrada nie je obyčajná, ale zázračná. Všetko v nej vyrastá a prerastá očakávania malých aj veľkých. A keď prichádza neskorá jeseň, aj Ela zisťuje, že záhrada nie je iba výsledkom jej tvorby a dôslednej starostlivosti…

V druhom pláne príbehu totiž možno vytušiť spisovateľkinu iniciatívu, ktorá Elin svet pomáha vytvoriť a o ktorej sa vypovie v textových segmentoch vysádzaných kurzívou. Rozprávkový príbeh Ela z Bylinkovej záhrady je vyjadrením silnej ľudskej túžby po zázračnosti v životnom príbehu každého z nás, v ktorom sa chcenie a tvorivosť môžu zúročiť, a tak nadobudnúť podobu fantastického sveta, v ktorom nič nie je nemožné.

Z kompozičného hľadiska je rozprávková próza rozčlenená do desiatich kapitol (Ela a spol., Ráno ako maľované, V Bylinkovej záhrade, Obed bez skrývačky, Veľká porada, Záhradný tanec, Prekvapenie, Záhradná slávnosť, Jesenné blues, Snívanie v lístí) a vyústi do prekvapivej pointy.

Ilustrácie veľmi citlivo nadväzujú na textovú zložku rozprávkového príbehu, prepájajú prírodné motívy, ktoré odzrkadľujú osobitosti, detaily, ba krásno bylinného sveta, s fantastickým svetom rozprávkových bytostí; čierno-biele motívy a obrazy s ich farebným stvárnením, aby sa tak mohol naplniť zmysel príbehu o zázračných aspektoch ľudského bytia.

image/svg+xml

Menu